Anasayfa


Nerede Kalmıştık?

 

Anadolu Üniversitesi’nin temelini oluşturan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (EİTİA) 1958 yılında kurulmuştur. Bu yıl 60. yılımızı kutluyoruz. 60 yıl önce Anadolu’nun küçük bir şehrinde küçük bir binada öğretime başlayan EİTİA, bugün Anadolu Üniversitesi olarak öğrenci sayısı itibariyle Türkiye’nin en büyük üniversitesidir.

Akademinin o dönemki yöneticileri 1965 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Dergisi adıyla bilim dünyamıza büyük katkılar sağlayan bilimsel bir dergi çıkarmaya başlamışlardır. Akademi Dergisinde 1965 yılından 1983 yılına kadar 18 cilt, 37 sayıda 766 bilimsel makale yayınlanmıştır.

1983 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin Anadolu Üniversitesi’ne dönüşmesiyle dergimizin adı da Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi(AÜİİBFD) olmuştur. AÜİİBFD’de 1983 yılından 2004 yılına kadar 19 cilt, 26 sayıda 601 bilimsel makale yayınlanmıştır.

Ülkemizin en eski fakülte dergilerinden biri olan dergimiz 2004 yılında üniversitemizin diğer fakülte dergileri ile birlikte yayın hayatını sonlandırmıştır. Fakülte dergilerine olan ihtiyacın giderek artmasıyla birlikte Fakültemiz Yönetim Kurulu dergimizin yeniden ama değişen koşullara uygun olarak bu defa elektronik dergi olarak çıkarılmasına karar vermiştir.

Altyapı çalışmalarını tamamlayan dergimiz siz değerli akademisyenlerin destek ve katkıları ile Eylül ayında yeni sayısını çıkartmaya hazırlanmaktadır. Bu süreçte yazar ve hakem olarak değerli katkılarınız bize güç verecektir. MAKALE YÖNETİM SİSTEMİ’ndeki ilgili kısımları doldurarak makalelerinizi dergimize gönderebilir ya da hakem olarak görev alabilirsiniz.

Ülkemizin köklü geçmişe sahip ilk akademik dergilerinden biri olan Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Dergisi en genç akademik elektronik dergi olarak yayın hayatına kaldığı yerden daha güçlü olarak devam edecektir.

Dergimizin bilim hayatına hayırlı olmasını dileyerek saygılarımı sunuyorum.

 

Prof.Dr.Metin COŞKUN

Editör